Capoeira w Parku Kasprowicza

W ostatnim tygodniu sierpnia będzie można odwiedzić nas w Parku Kasprowicza i wziąć udział w cyklu treningów, rodem z Brazylii, które tam przeprowadzimy.

Jak to robią w kolebce capoeira Brazylii?

Vadiacao CPPA

Tak ćwiczą w brazylii

Brazylia jest bardzo ciepłym krajem, nie przejmują się ogrzewaniem sal, a jedynie ich zadaszeniem. Wielu Mestres prowadzi zajęcia na ulicy, w parkach lub nawet na tyłach własnego domu – w ogrodzie. Bliskie jest to też historii capoeira, która rozwijała się na ulicy, a capoeiristas uczyli się na rodas, nie zaś na regularnych zajęciach.
W naszym regionie podobny klimat możemy jedynie poczuć w wakacje. Temperatura przekraczająca 25 stopni, słońce padające niemal pod kątem prostym oraz otaczająca zieleń pozwalają poczuć się jak w Brazylii.

Dlaczego tu?

Capoeira w naszym mieście pojawiła się ponad 10 lat temu. W pierwszych latach treningi odbywały się raz w tygodniu, więc zapaleni capoeiristas czuli niedosyt i w wolnym czasie często spotykali się razem aby poćwiczyć techniki, pouczyć się na instrumentach lub zrobić roda de capoeira i po prostu pograć capoeira. Najważniejszym punktem na mapie spotkań były wtedy Jasne Błonia, najwytrwalsi potrafili spędzać tam całe wakacyjne dnie.

Warto przypomnieć, że mimo iż to miejsce z wyglądu wiele się nie zmieniło, to w tamtych czasach raczej niewiele osób wchodziło na „trawę”. Jednego dnia wyczyny capoeiristas podziwiał tłum, a innego byli wypraszani przez Straż Miejską. Z czasem treningów było więcej, Jasne Błonia zapełniły się piłkarzami, żonglerami, piknikami, i już nikt nie gonił depczących trawę. Sami chętnie wracaliśmy już w to miejsce trenować jak i organizowaliśmy roda pod Pomnikiem Czynu Polaków.

O co w takim razie chodzi?

W ramach akcji Capoeira w Parku Kasprowicza chcemy przeprowadzić cykl treningów na świeżym powietrzu w ostatnim tygodniu sierpnia.

Treningi będą darmowe oraz skierowane dla osób początkujących, pokażemy podstawowe elementy poruszania, kopnięcia i uniki. Bardziej zdolni będą też próbować podstawowych elementów akrobatycznych. Nie liczy się wiek, a jedynie chęci, odpowiednio dobierzemy ćwiczenia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Spotykamy się pod Pomnikiem Czynu Polaków, chwilę pogramy na instrumentach, aby było Wam łatwiej nas znaleźć. Później przeniesiemy się nieco na bok, aby potrenować.

Kiedy?

Treningi będą trzy, każdy nieco inny, ale wszystkie zaplanowane tak, aby można było zacząć nie wiedząc o capoeira nic. Zaczynamy o godzinie 17:30 ( pod „orłami” ) w następujących dniach
25 sierpnia – poniedziałek
27 sierpnia – środa
29 sierpnia – piątek

Jeśli będzie Wam mało a pogoda dopisze może przedłużymy akcję na wrzesień.

Patronat medialny nad akcją Capoeira w Parku Kasprowicza objął serwis Infoludek.
Portal regionalny: informacje, ogłoszenia, rekomendacje

Comments are closed.