Maculele

Maculele

Maculele jest tradycyjną formą tańca z pałkami wywodzącą się z tańców wojennych rodem z Afryki. Tancerze podczas mniejszego rytuału używają dwunastocalowych kijów symbolizujących broń. Pałki zostały później zastąpione maczetami których używali niewolnicy na plantacjach trzciny cukrowej w czasach kolonizacji Brazylii. Maculele, było wykonywane zazwyczaj pod koniec żniw trzciny cukrowej. Jego zasadniczymi postaciami są atakujący i broniący się. Tancerze odgrywają liczne formy ataku i ruchów obronnych włączając w to krzyżowanie kijów ponad głowami oraz przed ciałem symbolizując tym samym strategie blokujące. Dynamiczne tempo, wzmagane plemiennymi rytmami, sprawia ze maculele rozbudza się naprawdę w roda.

Maculelę stanowi element brazylijskiego folkloru który pochodzi z Santo Amaro da Purificaçăo mieście Recôncavo Baiano (Bahia – Brazylia). Co ciekawe miasto to wyróżnia się tym że jest bogate w liczne kulturalne prezentacje o afrykańskim rodowodzie. Maculelę jest zasadniczo tańcem z pałkami, czasem też praktykuje się taniec z maczetami a nawet z pochodniami.

Pochodzenie maculele jest jednak dość kontrowersyjną sprawą. Niektórzy mówią że pierwsze próby tańca maculele wywodzą się od tańca niewolników, którzy w ten sposób chcieli odreagować swój gniew przeciwko zniewoleniu. Inni zaś, mówią ze niewolnicy używali kijów i maczet by bronić się przed karą swoich panów, co później przerodziło się w taniec. Istniej także sugestia jakoby maculele wywodziło się z korzeni rdzennych Indian, od „cucumbis” co stanowiło indiański rytuał.

Kroki maculele są bardzo podobne do innych tańców brazylijskich takich jak „frevo” z Pernambuco, „Moçambique” z Săo Paulo, „Cana-verde” z Vassouras-RJ, „Bate-pau” z Mato Grosso, „Tudundun” z Pará czy wiele innych. Jest niezmiernie ważne by nadal podtrzymywać tradycje maculele, chociażby ze względu na niesamowite doznania podczas oglądania dobrze wykonanego pokazu tego tańca.

Comments are closed.