O co chodzi z tą wolną salą?
Korzystając z tego, że mamy do dyspozycji własną akademię można ćwiczyć w czasie kiedy nie odbywają się tam inne zajęcia. Wystarczy skontaktować się z trenerami aby dowiedzieć się, czy w danych godzinach będzie otwarte.
Wolna sala jest dodatkową możliwością do rozwijania się w capoeira. Nie jest to zorganizowany trening, ale możliwość samodzielnej pracy nad wszystkimi aspektami capoeira włączając w to również naukę gry na instrumentach, piosenek czy naukę języka portugalskiego.
Trening jest „tylko” 3 razy w tygodniu.
„Tylko” jest tu oczywiście dodane żartobliwie, wielu z Was taka ilość przeraża, jeśli jednak złapiecie bakcyla to uwierzcie – zawsze będzie Wam mało!
Techniki pokazywane na treningu zazwyczaj nie wychodzą za pierwszym razem, wymagają wielu powtórzeń, dodatkowych ćwiczeń rozciągających lub koordynacyjnych. Dlatego też aby nauczyć się jakiegoś elementu trzeba poświęcić mu dużo czasu i mieć do tego odpowiednie warunki.
Jeśli spodobała Ci się jakaś akrobacja, która została pokazana na treningu to pracuj nad nią samodzielnie. Może się zdarzyć, że do tej techniki nie wrócimy przez najbliższy miesiąc, wykorzystaj więc wolny czas aby móc zaskoczyć nią w roda.
Czy i kiedy mogę trenować w ramach Wolnej Sali?
W ramach wolnej sali z założenia trenować mogą wszyscy, którzy mają opłaconą składkę na dany miesiąc. W akademii nie mogą się wtedy odbywać inne zajęcia, gdyż będzie się w nich po prostu przeszkadzać.
Ze względu na wiek i umiejętności, osoby niepełnoletnie oraz początkujące ( do corda amarela ) ćwiczyć mogą jedynie w przypadku obecności na sali jednego z trenerów. Trenując w ramach wolnej sali ćwiczysz samodzielnie, trener jest tam przeważnie po to, aby ćwiczyć dla siebie, ćwicz więc rozsądnie, a w razie wątpliwości pytaj o poradę aby nie ulec kontuzji.
Wolna sala nie zastępuje treningu.
Jest do niego dodatkiem, uzupełnieniem dla osób, które uczęszczają na zajęcia. W czasie treningu trener wskazuje Ci braki w rozciągnięciu i sugeruje, że powinienneś nad tym popracować to jeśli masz czas zwróć na to uwagę jeśli przyjdziesz na otwartą salę. Korzystaj z wiedzy i doświadczenia trenera, uzupełnij to własnym zaangażowaniem i pracą – efekt gwarantowany.
Pewnego rodzaju ukoronowaniem, celem trenowania capoeira powinno być uczestnictwo roda de capoeira, która przeważnie odbywa się po każdym treningu. Ćwicząc jedynie samodzielnie, nie biorąc udziału w treningach i rodas po prostu nie robisz capoeira.
Czy coś jeszcze?
Tak, trenując w ramach wolnej sali dbaj o wszystko co znajduje się w akademii. Pozostaw ją w lepszym stanie niż zastałeś, dopilnuj aby zniknęły butelki po wodzie, aby sprzęt był na swoim miejscu, światła pogaszone.
Najlepiej zamieć lub odkurz.
Szanuj miejsce gdzie spotykasz się ze znajomymi i wylewasz litry potu.